انواع روکش

full metal

همانطورکه از نام آن بر می آید تمام بخش پوشش دهنده دندان از فلز ساخته شده که بسته به نوع فلزات موجود در آلیاژ آن میتواند فلز سفید یا زرد باشد.

مزایا

بهترین روکش دندان است. چرا که تراش دندان بسیار کمتر است، باعث سایش دندانهای مقابل نمیشود، ماندگاری بسیار بالایی دارد چون کاملا فیت دندان می شود.

معایب

تنها عیب آن ظاهر نازیبای آن است.

روکش سرامیکی دندان(all ceramic)

همانطور که از نام آن بر می آید ، روکشهای تمام سرامیک به طور کامل از نوعی چینی مانند پرسلن ساخته شده است.

مزایا

این روکشها در مقایسه با روکشهایpfm که روتین مطبهای دندانپزشکی است بسیارطبیعی تر به نظر میرسد چرا که فلزی در زیر آن به کار نرفته است. لبه فلزی ناشی از روکشهایpfm معمول وجود ندارد. اگر کسی به آلیاژهای موجود در فلز آلرژی داشته باشد ،میتواند این روکشها را مد نظر داشته باشد

معایب

ساختار این انواع روکش بسیار ضعیف است . بنابراین فقط در دندانهای قدامی که زیبایی مد نظر است مورد استفاده قرار میگیرد.

روکشهایpfm( ترکیب سرامیک و فلز چینی باند شده به فلز )
آنچه که امروزه به عنوان روکش به صورت غالب در مطبهای دندانپزشکی استفاده میشودهمین نوع روکش است.در واقع بخش فلزی دور تا دور دندان را پوشش میدهد و به عنوان بخش هسته ای استحکام روکش را سبب میشود و پرسلن یا چینی روی آن،زیبایی روکش را منجر میشود. در واقع ترکیبی از زیبایی و استحکام.

مزایا

استحکام بالا تر در مقایسه با روکش سرامیکی دندان، فیتنس خوب فلز با دندان ( عمر این روکشها از تمام فلزها کمتر و از تمام سرامیکها بیشتر است. )

معایب

سایش دندان مقابل در مواردی که گلیز روکش از بین رفته است. احتمال ترک یا پریدگی چینی روکش.( اگر کم باشد ترمیم با کامپوزیت و اگر زیاد باشد تعویض روکش مدنظر قرار میگیرد. ) بعضی موارد فلز لبه روکش دیده میشود ، به ویژه بعد از تحلیل لثه که این اتفاق مهمی است به ویژه در دندانهای قدامی. ضخامت بالاتری از دندان تراش میخورد.

روکشهای زیرکونیومی( zirconium crowns)
واما روکش دندان زیرکونیا ( روکش زیرکونیوم ) ، یکی از انواع روکشهای تمام سرامیک است که به کمک فریمهای زیرکونیومی تقویت شده است .از لحاظ ساختاری مشابهpfm است با این تفاوت که به جای استفاده از فلز در مرکز روکش اززیرکونیوم استفاده میشود که رنگ آن سفید است ولی استحکام آن به اندازه و یاحتی بیشتر از آلیاژهای فلزی است.

مزایا

فیتنس عالی. استحکام بالا در هر نقطه از دهان زیبایی دندانهای طبیعی را احیا میکند سیاهی لبه لثه که در روکشهایpfm بسیار شایع است در آن دیده نمیشود در افرادی که آلرژی فلزی دارند قابل استفاده است

معایب

روکش زیرکونیا به نسبت گرانتر است. اگر گلیز نشده باشد منجر به سایش دندان مقابل میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *