اندودنتیست ،متخصص درمان ریشه(۲)

موارد خاص مانند ابتلا به بیماری خاص، ترس بیش از حد از دندان‌پزشکی، معلولیت یا بارداری:

در مواردی که علاوه بر مشکل درمان ریشه، مشکلات دیگر جسمی وپزشکی وجود دارد که ممکن است ارائه یک درمان مناسب را تحت تأثیر قرار دهد، یک اندودنتیست با توجه به مهارت بالاتر در زمینه درمان ریشه (عصب‌کشی) می‌تواند درمان مطمئن‌تری را ارائه کند.

آیا تجهیزات اندودنتیست‌ها با تجهیزات دندان‌پزشکان عمومی برای درمان ریشه تفاوت دارد؟

به طور کلی درمان ریشه یا همان عصب‌کشی، یک پروسهٔ واحد است و اصول انجام صحیح آن با هرتجهیزات و توسط هر دندان‌پزشکی، قاعدتاً باید یکسان باشد؛ اما اندودنتیست‌ها با توجه به اینکه صرفاً کار تخصصی درمان ریشه را انجام می‌دهند و در این کار آموزش‌های تخصصی بسیار بیشتری دیده‌اند، از تجهیزات پیشرفته‌تر و تخصصی‌تری هم ممکن است استفاده کنند. هرچند که هیچ ابزاری در کار درمان ریشه، نمی‌تواند جایگزین مهارت و دانش کسی که درمان را انجام می‌دهد بشود. بسیاری از دندانپزشکان عمومی از به روزترین وسایل جهت عصب‌کشی استفاده می‌کنند، اما همانطور که تاکید شد، تجهیزات و ابزارآلات جای آموزش دیدن و کسب مهارت را در دانش درمان ریشه (اندودانتیکس) به هیچ وجه نمی‌تواند بگیرد.

چه کارهایی را حتماً بهتر است متخصص درمان ریشه انجام دهد؟

برخی درمان‌ها پیچیده هستند و در دورهٔ آموزش عمومی دندان‌پزشکان برای آن‌ها آموزش کافی ندیده‌اند. مثلاً درمان ریشه دندان‌های ضربه دیده و درمان دندان‌هایی که قبلاً عصب‌کشی شده‌اند و دوباره به دلیل در و عفونت نیاز به درمان مجدد ریشه دارند، جز مواردی هستند که حتماً بهتر است توسط اندودنتیست انجام شود. درمان‌های جراحی ریشه هم توسط اندودنتیست‌ها می‌تواند ارائه بشود. برخلاف دندان‌پزشکان عمومی، اندودنتیست‌ها برای این موارد آموزش‌های تخصصی را گذرانده‌اند و قاعدتاً مهارت لازم را کسب کرده‌اند. با این توضیحات توجه داشته‌باشید که هر قدر هم که به دندان‌پزشکان اعتماد داشته‌باشید، برخی کارها را ممکن است دندان پزشکتان برای شما انجام ندهد و شما را به یک متخصص ارجاع بدهد. در این موارد بالطبع اصرار شما برای انجام درمان توسط دندان‌پزشک خودتان نتیجهٔ مطلوبی نخواهد داشت.

اندودنتیست‌ها، ناجیان دندان‌های شما:

رواج ایمپلنت‌های دندانی، رغبت دندان‌پزشکان به حفظ دندان‌های با درمان پیچیده و دشوار را کمتر از گذشته کرده است. در بسیاری از موارد همین نگرش البته نگاه درستی است و باعث می‌شود که در بلندمدت بیماران درمان‌های مطمئن‌تر و باکیفیت‌تری را با درمان ایمپلنت داشته؛ اما قضیه این است که اندودنتیست‌ها یکی از بهترین و صاحب‌نظرترین مراجع برای سؤال در مورد امکان نگهداری یا کشیدن یک‌دندان هستند. چراکه با درمان‌های تخصصی می‌توانند سخت‌ترین موارد درمان ریشه را انجام دهند و دندان‌ها را از کشیده شدن نجات دهند؛ بنابراین دندان‌پزشکان تقریباً مهم‌ترین متخصصان دندان‌پزشک ناجی دندان‌ها از خطر کشیده شدن هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *