اندودنتیست ،متخصص درمان ریشه(۱)

به متخصص درمان ریشه دندان چه زمانی مراجعه کنیم؟

دندان درد تجربهٔ خوشایندی نیست. بسیاری از افراد تجربه بد دندان‌درد را در طول زندگی خود داشته‌اند. برای درمان دندان‌درد به طور عمومی به دندان‌پزشکان مراجعه صورت می‌گیرد. خوشبختانه تعداد دندان‌پزشکان در بیشتر نواحی کشور افزایش چشمگیری در سال‌های اخیر یافته است و امکان دسترسی بیشتر مردم به دندان‌پزشکان در شهرهای کوچک و حتی برخی نواحی روستایی فراهم شده است. با در نظر گرفتن اینکه در سرشماری سال نود، جمعیت روستایی کشور زیر سی درصد ارزیابی شده است، دسترسی تقریباً بیش از هفتاد درصد جمعیت کشور در سراسر ایران به دندان‌پزشک امری بدیهی است

از طرف دیگر خدمات دندان‌پزشکی به سوی تخصصی شدن رفته‌اند. همانطور که برای درمان ناراحتی قلبی مراجعه به متخصص قلب صورت می‌گیرد، برای درمان‌های تخصصی دندان هم ممکن است مراجعه به متخصص مربوطه لازم باشد.البته در این مورد از نقش نظام ارجاع نباید غافل بود.

تخصص درمان ریشه یکی از اصلی‌ترین و قدیمی‌ترین تخصص‌های دندان پزشکی است. متخصص درمان ریشه یا به عبارت علمی تر «اندودنتیست» فردی است که با درمان ریشهٔ دندان شما سرو کار دارد. تشخیص و درمان درد دندان و همهٔ دردهایی که شبیه دندان‌درد هستند – ولی ممکن است دندان‌درد نباشند- هم در حیطهٔ تخصص متخصص درمان ریشه است؛ اما سؤال اینجاست که چه زمانی باید به یک اندودنتیست (متخصص درمان ریشه) مراجعه کنید.

ارجاع از سوی همکاران دندان‌پزشک (عمومی یا سایر تخصص‌ها):

همکاران دندان‌پزشک ممکن است با مواردی از درمان ریشه مواجه شوند که نیاز یا صلاح ببینند درمان آن‌ها توسط متخصص درمان ریشه انجام شود. این موارد شامل حوادث حین درمان و درمان‌های غیرایده‌آل قبلی هم می‌شود.

آیا در مواقع دندان‌درد نمی‌توانیم مستقیم به متخصص درمان ریشه مراجعه کنیم؟

مراجعه مستقیم در موارد دندان‌درد به متخصص درمان ریشه ایرادی ندارد و می‌تواند انجام شود. به هر حال اندودنتیست می‌تواند در تشخیص نیاز به درمان ریشه، کشف علت درد و درمان آن، کیفیت، دقت و سرعت بسیار بالایی را ارائه کند. ولی توجه داشته باشید که هزینهٔ درمان ریشه توسط اندودنتیست بالاتر است؛ بنابراین برای درمان‌های ریشه موارد ساده که همکاران دندان‌پزشک عمومی به خوبی از عهدهٔ آن برمی‌آیند، واقعاً نیازی به مراجعه به اندودنتیست ندارید! مگر اینکه پول اضافی داشته‌باشید و مایل باشید که درمان تخصصی برای شما انجام شود. در ضمن به خاطر داشته باشید که متخصص درمان ریشه، پرکردن دندان را معمولاً برای شما انجام نخواهد داد. برای پرکردن دندان و درصورت نیاز، روکش مجبور هستید به دندان‌پزشک عمومی یا متخصص در این زمینه‌ها مراجعه کنید. نکتهٔ دیگر اینکه احساس بیماران و میزان رضایت از پروسهٔ درمان زمانی که با اندودنتیست‌ها کارشان انجام شده است از دندانپزشکان عمومی که درمان ریشه انجام می‌دهند بیشتر است (۸۹ درصد). معمولاً درمان‌هایی که توسط اندودنتیست انجام می‌شوند از کیفیت بالاتری به طور کلی برخوردارند و کمتر دچار مشکلات بعد از درمان در کوتاه مدت و بلندمدت می‌شوند. هرچند که در دندانپزشکی، همکاران عمومی هم هستند که کیفیت کار بالا در حد متخصص درمان ریشه ممکن است ارائه کنند.

این مطلب ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *