اقدامات پس از جراحی لیفت لثه

بررسی اقدامات پس از جراحی لیفت لثه

در این مطلب از سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی اقدامات پس از جراحی لیفت لثه می پردازیم. تا پایان این بخش همراه ما باشید.

نکات رژیم غذایی:

برای اینکه از ایجاد فشارهای غیر ضروری به لثه ها جلوگیری شود متخصصان دندانپزشکی توصیه می کنند که بیمار باید چند روز از غذاهای خنگ و نرم استفاده کند. این امر به بافت لثه اجازه می دهد تا سریع تر بهبود پیدا کند. غذاهایی که دندانپزشکان در این دوره توصیه می کنند شامل: بستنی فاقد دانه های آجیلی، پودینگ سیب زمینی، ژله، ماست و سبزیجات نرم می باشد. بیمار پس از انجام عمل لیفت لثه تا چند روز نباید به هیچ عنوان غذاهای سفت را گاز بزند. این امر امکان دارد که باعث ناهموار شدن بافت لثه شود حتی موجب عفونت بعد از جراحی نیز می شود.

محدودیت فعالیت هایتان در روز جراحی

یکی از مواردی که دندانپزشک آن را به بیمار توصیه می کند محدود کردن فعالیت ها در روز انجام عمل جراحی است. استراحت کردن باعث می شود تا دوران نقاهت کاهش پیدا کند. درست است که بافت ها را با لیزر می سوزانند. اما باز هم این امکان وجود دارد که زخم ها در اثر انجام فرایند خون رسانی به بافت ها که با فعالیت شدید ایجاد می شود دهان باز کنند. به همین دلیل به بیماران توصیه می کنند که پس از انجام جراحی لیفت لثه تا مدتی از فعالیت های شدید بدنی اجتناب کنند.

استفاده از دهانشویه با آب گرم و نمک

با استفاده از غرغره کردن آب گرم به همراه نمک می توانید به روند بهبودی کمک کرده و از عفونت جلوگیری کنید. در حقیقت بیماران پس از تناول هر نوع غذایی باید فرایند غرغره کردن را انجام دهند. این امر باعث می شود که ذرات غذا از لابه لای دندان و لثه ها بیرون بروند.

در صورت بروز درد و تورم شدید پس از عمل جراحی فرد می تواند از مسکن هایی که پزشک تجویز کرده استفاده کنند.

مزیت و عوارض لیفت لثه | بهترین دندانپزشک اصفهان

جزئیات کامل لیفت لثه با لیزر

بیماران بنا بر دلایلی که دارند که برای خودشان مهم است تصمیم می گرند که جراحی لیفت لثه را با استفاده از لیزر انجام دهند.

برخی از بیماران از مشکل بافت کم حجم در ناحیه لثه ها را دارند معمولا از مشکلاتی مانند بیشتر در معرض دید قرار گرفتن رنج می برند. این مسئله موجب می شود که دندان های آن ها بیش از حد در معرض دید قرار بگیرد. در برخی موارد مانند بیماری های ژنتیکی و بیماری پریودنتال لثه ها دچار تحلیل رفتگی می شوند.

برخی دیگر از بیماران از این مشکل رنج می برند که دندان های آن ها توسط لثه ها پوشیده شده است. این مشکل باعث می شود که دندان های این افراد کوتاه تر از حد معمول به نظر برسد. این مشکلات می تواند منشا ژنتیکی داشته باشد یا بر اثر مشکلاتی مربوط به مصرف داروها به وجود آمده باشد. این مشکل را به عنوان بیماری افراد تحت تاثیر لبخند لثه ای یاد می کنند. این امر باعث می شود که به علت شکل ظاهری و وجود خط نامتقارن لثه دچار عدم اغتماد به نفش شوند.

صفحه اینستاگرام دکتر سید حمید رضویان بهترین دندانپزشک اصفهان

این موارد را می توانیم به سه دسته تقسیم کنیم:

بی حسی موضعی

لیفت لثه با لیزر نسبت به عمل کانتورینگ که با چاقوی جراحی انجام می شود از درد کمتری برخوردار است. به توجه به این که بیماران در هنگام عمل جراحی با لیزر درد کمتری را حس می کنند. اما در عین حال برای اینکه این ناراحتی را به کمترین حد خود برسانند قبل از شروع جراحی دندانپزشکان موضع را بی حس می کنند. مهم ترین ویژگی لیفت لثه با لیزر این است که احتیاجی به بیهوش شدن ندارد.

سوزاندن بافت های ترمیم شده

بعد از اینکه بافت لثه با استفاده از لیزر به شکل کامل بریده شد. دندانپزشک بخش های از بافت لثه را که به شکل زخم هستند با کمک لیزر می سوزانند. این فرایند باعث می شود که خونریزی تا حد زیادی کاهش پیدا کند و در نتیجه بیمار دوران نقاهت کوتاه تری را تجربه کند.

از بین بردن بافت لثه با استفاده از لیزر

لیزر برخلاف چاقوی جراحی از ضخامت کمی برخوردار است. این ضخامت کم موجب می شود که دندانپزشک بتواند نواحی مختلف لثه را که باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند و حذف شوند را با دقت بالایی تحت عمل جراحی قرار دهند. جراحی لیفت لثه به وسیله لیزر به عنوان یکی از ساده ترین روش ها شناخته می شود. در صورتی که این عمل جراحی توسط افراد متخصص و مجرب انجام بگیرد کمتر از نیم ساعت زمان خواهد برد.


مطالب پیشنهادی :

عوامل موثر بر طول عمر دندان عصب کشی شده

نکاتی در مورد لمینت دندان پوسیده

آشنایی با ​عکس CBCT دندان برای ایمپلنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *