آنچه باید از بلیچینگ دندان بدانید

بررسی آنچه باید از بلیچینگ دندان بدانید

درمان بلیچینگ دندان، در واقع درمان زیبایی محسوب می‌شود. بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان ها، درمانی است که در آن بد رنگیها و رنگدانه‌هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندانها شده و حتی بعضی بد رنگیهای ژنتیکی را بر طرف نموده و دندانهایی سفید و زیبا را به شما هدیه میکند. در ادامه مطلب امروز سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی آنچه باید از بلیچینگ دندان بدانید خواهیم پرداخت.

در بلیچینگ دندان، دندان‌ها برحسب نیاز و بر طبق تشخیص دندانپزشک از یک تا چند درجه سفید می‌شود. باید بدانید که در روش بلیچینگ دندان هیچگونه آسیبی به مینای دندان نمی‌رسد. موادی سفید کننده به نام پراکسید هیدرژن در این روش مورد استفاده قرار می‌گیرد. درمان بلیچینگ دندان یا سفیدکردن دندان‌ها به تخصص و دقت بالایی نیاز دارد و دندانپزشک باید تبحر لازم در این روش داشته باشد.

ماده محافظی روی لثه‌ها گذاشته می‌شود تا از آسیب پراکسید هیدروژن جلوگیری می‌گردد. سپس H2O2 روی دندان‌ها بر حسب غلظت و زمان مورد نظر گذاشته می‌شود و توسط دستگاه مخصوص اشعه به دندان‌ها وارد می شود. مواد مورد نظر اکتیو شده و دندان‌ها ظرف مدت ۳ تایم ۱۵ دقیقه سفید می‌گردند. در واقع سفید کردن دندان‌ها در یک جلسه و سریع انجام می‌شود.

 بیشتر مطالعه کنید : مراحل انجام جراحی کشیدن دندان عقل

نحوه سفید شدن دندان ها توسط بلیچینگ

سفید کردن رنگ دندان با روش های شیمیایی، جهت حذف رنگدانه‌های آلی داخل دندان، اصطلاحاً Bleaching نامیده می‌شود. سفید کردن دندان (Bleaching) بر حسب این که روی دندان‌های زنده (vital) انجام شود یا دندان های مرده (عصب کشی شده یا (non-vital) و همچنین براساس انجام کار در داخل مطب یا منزل طبقه بندی می‌گردد.

انواع روش بلیچینگ دندان

دو روش کلی برای سفید کردن دندان‌ها با بلیچینگ وجود دارد که از نظر مراحل و هزینه‌ی بلیچینگ دندان متفاوت هستند.

بلیچینگ در خانه (home bleaching):

در این روش دندانپزشک شما در یک جلسه از فک بالا و پایین شما قالبگیری میکند و در جلسه بعد یک جفت تری شفاف به شما تحویل داده میشود. که به اندازه میزان موادی که لازم است روی دندانهای شما بماند تا سفید شود بین دندانها و تری فضا تعبیه شده است. در این جلسه ماده لازم جهت بلیچینگ در خانه به شما داده میشود.

بلیچینگ در مطب (office bleaching):

در این روش نیز با استفاده از مواد مخصوص از لثه‌ها محافظت میشود، سپس مواد سفید کننده با غلظت بالا بر روی دندانها گذاشته میشود. ماده موثره بعضی از این مواد به صورت شیمیایی فعال میشود، بعضی با نور و بعضی با گرما. و فرق چندانی بین آنها وجود ندارد و هزینه بلیچینگ به این روش با روش بلیچینگ در منزل کمی متفاوت است.

تعداد زیادی از تکنیک‌های مختلف برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد، برخی از آنها در دسترس دندانپزشک شما هستند، برخی دیگر نه… برخی از آنها کار می‌کنند، در حالی که برخی دیگر پیشینه مشکوک‌تری دارند. اینها انواع مختلفی از سفید کردن دندان‌ها هستند که بسیاری از افراد به صورت آنلاین آنها را جستجو می‌کنند.

 • کیت‌های سفید کننده دندان
 • نوارهای سفید کننده دندان
 • خمیر دندان سفید کننده دندان
 • سفید کردن دندان با لیزر
 • سفید کردن دندان با زغال
 • سفید کننده دندان با روغن نارگیل
 • سفید کردن دندان با خمیردندان

بررسی انواع مختلف مواد ترمیمی دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

انتخاب بهترین روش سفید کردن دندانها

اساتید علم زیبایی بر این باورند که بهترین نتایج وقتی حاصل میشود که هر دو این روشها با هم انجام بگیرد. یعنی ابتدا office bleaching و سپس home bleaching. تبعا نتیجه‌گیری در زمان کمتر در بلیچینگ داخل مطب اتفاق می‌افتد اما نتایج ماندگارتر در نوع office bleaching یا بلیچینگ در مطب، حاصل میشود.

میزان سفید شدن دندان ها با بلیچینگ

این سوالی است که هیچ کس نمیتواند به آن پاسخ قطعی بدهد. ممکن است از ۱ تا ۳ درجه بسته به جنس دندانها و نوع رنگدانه‌های رسوب کرده بین دندانها متغیر باشد.

بعد از بلیچینگ، دندانها تا چه مدت سفید می مانند (مراقبتهای بعد از بلیچینگ)

این موضوع هم بستگی به عوامل زیر دارد:

 • جنس دندانها
 • نوع رژیم غذایی فرد
 • رعایت بهداشت دهان و دندان فرد
 • نوع، کیفیت و برند مواد بلیچینگ

استفاده کمتر از غذاها و نوشیدنیهای رنگدانه‌دار کمک میکند دندانها به مدت طولانی‌تری سفید بمانند. ضمنا بلیچینگ درمانی است که باید هر چند وقت یکبار تکرار شود تا رنگ دندانها به صورت دایمی سفید بمانند.

علت تغییر رنگ دندان های سفید

دندانها از دو بخش مینا و عاج تشکیل شده اند. مینای دندان روی عاج را پوشانده و باعث شفافیت و سفیدی دندان میشود. ضخامت مینا در بعضی افراد بیشتر است که منجر به داشتن دندانهایی با شفافیت بیشتر میشود. اما به هر حال به مرور زمان بر اثر سایش مینا شکست نور کمتر شده و رنگ عاج نمایانتر میشود.

ضمنا بعضی رنگدانه‌ها نیز به داخل خلل و فرج مینا نفوذ کرده و با کریستالهای مینایی باند میشود که تغییر رنگ واضحتری را باعث میشود. گاهی رنگدانه‌ها فقط روی سطح مینا رسوب میکند و باعث ایجاد لکه‌های سیاه و قهوه ای روی سطح دندانها میشود.

مهمترین علل تغییر رنگ دندانها:

 • سیگار کشیدن
 • استفاده از نوشیدنیهای رنگی مثل چای، قهوه و…
 • افزایش سن
 • عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان

پرهیز از هر یک از موارد بالا و استفاده بجا و مناسب از نوشیدنیهای رنگی مثل چای، قهوه میتواند در سفید ماندن دندان ها موثر باشد.

راه های ارتباطی با دکتر سید حمید رضویان 

آمادگی لازم برای انجام بلیچینگ (سفید کردن دندانها)

قبل از اقدام به بلیچینگ باید دندانهای پوسیده را ترمیم کنیم. باید بدانیم که بلیچینگ بر روی پر کردگیها، روکشها، لمینیت‌ها و نواحی زرد ریشه ناشی از تحلیل لثه تاثیری ندارد. قبل از اقدام به بلیچینگ، انجام جرمگیری (در صورت وجود جرم) و برساژ به نتیجه گیری بهتر می‌انجامد.

عوارض بلیچینگ دندان

اصولا بلیچینگ اگر تحت نظارت دندانپزشک انجام بگیرد عارضه خاصی ندارد، فقط ممکن است دندانها را تا مدتی حساس کند که این مورد نیز معمولا با خمیر دندانهای ضد‌حساسیت قابل درمان است.

میزان قیمت بلیچینگ دندان

قیمت بلیچینگ دندان به عواملی زیر بستگی دارد:

 1. نوع مواد بکار گرفته شده در انجام بلیچینگ
 2. نوع درمان بلیچینگ از نظر Home یا Office
 3. تعداد جلسات مورد نیاز برای بلیچینگ که هنگام معاینه اولیه توسط پزشک تعیین می‌شود.

مطالب پیشنهادی :

روش های حفظ بهداشت دندانها به صورت طبیعی

راه های مراقبت و درمان مینای دندان

دلایل و نحوه کشیدن دندان عقل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *