آنچه از ایمپلنت فوری باید بدانید

بررسی آنچه از ایمپلنت فوری باید بدانید

ایمپلنت یک روزه یا جایگذاری فوری روشی است که در آن ایمپلنت و دندان جایگزین به طور همزمان جایگذاری می‌شوند، نه اینکه بین مرحله‌ی اول و دوم سه تا شش ماه فاصله باشد (مثل ایمپلنت معمولی). این فرآیند فوری که در اصطلاح دندانپزشکی به‌ عنوان «بارگذاری فوری» شناخته می‌شود بدین معنا است که می‌توانید در مدت زمان حدود‌ یک ساعت ‌یک دندان جدید بدست آورید. در ادامه مطلب امروز سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی آنچه از ایمپلنت فوری باید بدانید خواهیم پرداخت.

برای بیمارانی که دندانشان شکسته است‌ یا در شرف از دست دادن دندان هستند، قراردادن ایمپلنت به ‌صورت فوری گزینه‌ی مناسبی برای جایگزینی دندان است. می‌دانیم که هیچ‌کس نمی‌خواهد بدون دندان باشد و ایمپلنت‌های فوری ‌یک راه حل سریع، مقرون به صرفه و با دوام ارائه می‌دهند. پس از ارزیابی دقیق، اگر شرایط شما اجازه دهد، تیم ما می‌تواند بلافاصله پس از کشیدن دندان ایمپلنت را جاسازی کند. برای ‌یک ایمپلنت سنتی، بین کندن دندان/دندان‌ها و جایگذاری ایمپلنت ‌یک دوره‌ی انتظار وجود دارد که به طور کلی سه تا شش ماه طول می‌کشد.

ویژگی کاندید مناسب برای ایمپلنت به‌صورت فوری

به طورکلی فقط بیمارانی با تراکم کافی استخوان فک و فاقد سایر عوامل خطرزا مانند عفونت، داوطلب بارگذاری فوری هستند (اگرچه با پیوند استخوان می‌توان بر تراکم کم استخوان غلبه کرد). اگر مطمئن نیستید که آیا شما داوطلب مناسبی برای بارگذاری فوری هستید بهتر است با‌ یکی از پزشکان مجرب ما مشورت کنید که وضعیت خاص شما را بررسی و ارزیابی کند. مزیت اصلی ایمپلنت‌های فوری این است که آنها دوره‌ی درمان را کاهش می‌دهند و در نتیجه به گزینه‌ای مناسب برای بیمارانی تبدیل می‌شوند که وقت کافی برای انجام مراحل طولانی را ندارند و ‌یا نمی‌خواهند برای مدتی بدون دندان بمانند.

این مطلب را نیز مطالعه کنید : راه های مراقبت و درمان مینای دندان

تعرف ایمپلنت یک روزه

جایگذاری ایمپلنت یک روزه یا فوری زمانی انجام می‌شود که ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان طبیعی صورت می‌گیرد. شولته و‌هایمکه در سال ۱۹۷۶ جایگذاری ایمپلنت در حفره‌های تازه را برای اولین بار گزارش دادند و اصطلاحاً آن را «ایمپلنت فوری» نامیدند. در طی سال‌ها مطالعات زیادی انجام شده است که از میزان دوام بالای ایمپلنت‌های فوری خبر می‌دهند. توصیه‌های تخصصی منتشر شده برای جایگذاری تک ایمپلنت پس از کنفرانس اجماع بنیاد توانبخشی دهان (FOR) از ۷ تا ۸ اکتبر سال ۲۰۱۵ بیان کردند که انتخاب دقیق بیمار، برنامه ریزی مناسب برای درمان و جایگذاری دقیق ایمپلنت برای بدست آوردن نتایج قابل پیش بینی و زیبایی ضروری‌اند.

مزیت های ایمپلنت فوری برای بیمار و پزشک

در موارد مناسب، جایگذاری فوری و بارگذاری فوری مجموعه‌ای از مزایا را برای بیمار فراهم می‌کنند، از جمله زمان درمان کوتاه‌تر و زمانِ به شدت کاهش‌یافته (در صورت وجود) همراه با ‌یک وقفه در ساختمان دندان‌ها زیرا ترمیم‌های زیبایی در روز جراحی انجام می‌شوند. در حقیقت،‌یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که بیماران جایگذاری ایمپلنت به‌ صورت فوری در فک بالا را نسبت به چهار پروتکل درمانی دیگر ترجیح می‌دهند.

ایمپلنت دندان 

ایمپلنت دندان

جایگذاری ایمپلنت به‌ صورت فوری و provisionalization با قابلیت پیش‌بینی خوبی در طبابت مورد استفاده قرار گرفته‌اند. بارگذاری فوری درواقع نیاز به مداخله‌ی جراحی و روش‌های پیچیده‌ی پیوند استخوان را کاهش می‌دهد که در غیر این صورت ممکن است برای ترمیم برآمدگی‌های جذب شده مورد نیاز باشد. روش ‌یک مرحله‌ای یک گردش کار ساده‌ی جراحی را ارائه می‌دهد و بیمار را به جای دو بار جراحی، تحت ‌یک عمل جراحی قرار می‌دهد. بهبودی‌هایی در تجربه‌ی پس از عمل بیماران با استفاده از روش‌های بی عیب و نقص برای توان بخشی تک‌دندان گزارش شده است.

موارد موفقیت آمیزِ پروتکل بارگذاری فوری نیز برای جایگذاری چندین ایمپلنت گزارش شده است.
با همکاری نزدیک جراح دهان، دندانپزشک و تکنسین آزمایشگاه، جایگذاری ایمپلنت به‌صورت فوری و بارگذاری فوری می‌تواند ‌یک پیشنهاد منحصربه ‌فرد (USP) ارائه دهد. این کار می‌تواند بخشی جدایی ناپذیر از استراتژی بازاریابی را تشکیل دهد زیرا تضمین می‌کند که این عملیات دندانپزشکی از جذابیت بیشتری نسبت به عملیات دیگر در مجاورت محلی ‌یا حتی دورتر برخوردار است.

اهمیت انتخاب سیستم ایمپلنت مناسب

برای اطمینان از قابل پیش بینی بودن و موفقیت طولانی مدتِ جایگذاری و بارگذاری فوری باید از‌یک سیستم ایمپلنت دندانی که به طور بالینی اثبات شده و کاملاً بررسی شده استفاده شود. برای جایگذاری تک ایمپلنت NobelActive‌ یک ایمپلنت در حال انبساط و مخروطی فراهم می‌کند که به تدریج استخوان را متراکم می‌کند زیرا تیغه‌های حفاری در راس ‌یک استئوتومی‌ کوچکتر را تسهیل می‌کنند. این کار ایمپلنت را قادر می‌سازد تا به ثبات اولیه‌ی بالایی که برای جایگذاری فوری و بارگذاری فوری لازم است برسد. حتی در شرایطی که ممکن است چالش برانگیز باشد – مانند استخوان نرم‌ یا حفره‌های استخراج دندان.

پاسخ به سوالات متداول پیرامون ایمپلنت فوری

ایمپلنت‌های فوری چه مدت دوام خواهند داشت؟

ایمپلنت‌های شما ممکن است به مرور زمان دچار ساییدگی شوند. اما این مسئله از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است. به طور کلی می‌توانید انتظار داشته باشید که ایمپلنت‌های فوری شما ۱۰ تا ۱۵ سال دوام بیاورند. به خصوص اگر مراقبت‌های مداوم بهداشت دهان و دندان و ویزیت‌های منظم دندانپزشکی را ادامه دهید.

راه های ارتباطی با دکتر سید حمید رضویان 

آیا ایمپلنت‌های فوری به اندازه‌ی سایر ایمپلنت‌ها موثر هستند؟

جایگذاری فوری نسبت به انواع دیگر ایمپلنت دندان دارای مزیت‌هایی است. مثلأ دیگر نیازی به ماه‌ها انتظار برای دریافت ‌یک دندان جایگزین نیست و تعداد مراجعه‌ی کمتر باعث صرفه جویی در وقت شما می‌شود. همچنین می‌توانید اطمینان داشته باشید که ایمپلنت‌های فوری شما دقیقاً مانند دندان‌های طبیعی به نظر می‌رسند و کار می‌کنند.
روش جایگذاری فوری می‌تواند معایبی به همراه داشته باشد بیشترین خطر این است که در صورت عدم ادغام کافی استخوان، ایمپلنت در معرض خرابی قرار دارد. اگر استخوان فک زمان کافی برای جوش خوردن مناسب با ایمپلنت را نداشته باشد. این اتفاق می‌افتد. برای جلوگیری از احتمال خرابی ایمپلنت، تیم متخصص ما در مورد جوانب مثبت و منفی این روند با شما صحبت می‌کند.

در طی و بعد از‌یک عمل کاشت فوری چه انتظاری باید داشته باشم؟

ایمپلنت‌های فوری پس از کشیدن ‌یک یا چند دندان آسیب دیده جایگذاری می‌شوند. می‌توان آنها را روی صندلی دندانپزشکی ‌یا بیمارستان انجام داد و تفاوت این دو سناریو در جلسه‌ی مشاوره‌ی اولیه با شما در میان گذاشته خواهد شد. ممکن است بعد از بهبودی ناحیه‌ی مورد نظر دچار تورم موضعی شوید و چند روز احساس ناراحتی کنید. این بخش طبیعی از روند بهبودی است و در صورت نیاز می‌توان داروی مسکن را تجویز کرد.

 


مطالب پیشنهادی :

روش های حفظ بهداشت دندانها به صورت طبیعی

بررسی جراحی لثه پریو ( periodontics )

روش های درمانی و مدیریت اختلالات غدد بزاقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *