آشنایی با روش ترمیم دندان یا فیلینگ filling

بررسی ترمیم دندان یا فیلینگ filling

دندانپزشک متخصص ترمیمی، در یک مطب یا کلینیک دندانپزشکی مسئول حذف پوسیدگی‌ها، جبران شکستگی‌ها، رفع نواحی بد رنگ و یا بدشکل در تاج دندان‌ها می‌باشد. تاج دندان‌ها می‌توانند با مواد همرنگ یا ” کامپوزیت دندان“ و یا مواد فلزی یا ”آمالگام“ ترمیم شوند. به ترمیم تاج دندان در اصطلاح عامه مردم ” پر کردن“ و یا ” Filling“ نیز گفته می‌شود. در مطلب امروز سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان به آشنایی با ترمیم دندان یا فیلینگ filling خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

دندان ها به دلایل مختلف از جمله عدم رعایت بهداشت ممکن است دچار پوسیدگی شوند. البته عوامل دیگری مانند ژنتیک، ردیف نبودن دندان ها و تغذیه نامناسب نیز در ایجاد پوسیدگی موثر است. زمانی که دندان پوسیده می‌شود ترکیب شیمیایی آن دچار تغییر گشته، نرم و سست می‌شود و محلی جهت تجمع میکروب می گردد. در صورت درمان نشدن، دندان دچار تخریب شده و از دست می رود. هرچه میزان از بین رفتن بافت دندان کمتر باشد، درصد موفقیت ترمیم دندان بیشتر و احتمال عود پوسیدگی آن کمتر می شود.

تا هنگامی که پوسیدگی به پالپ دندان ( که عوام به آن عصب دندان می‌گویند ) نرسد، می‌شود دندان را بدون درمان ریشه ( که عموما به آن عصب کشی میگویند ) پر کرد. پس بهتر است هرچه زودتر دندانهای پوسیده را پر نموده تا پوسیدگی به عصب نرسد. البته پوسیدگی دندان تنها عامل مسبب عصب کشی نیست و ضربه و مشکلات لثه و شکستگی دندان نیز می‌تواند باعث آسیب عصب دندان شود.

این مطلب را نیز مطالعه کنید : علائم انواع جوش لثه چیست؟

تشخیص زمان نیاز به ترمیم دندان

یکی از سوالاتی که برای اکثر افراد پیش می‌آید این است که چه زمانی باید برای ترمیم دندان، به دندانپزشک مراجعه کنیم؟ و آیا هر علائمی نشان دهنده نیاز به پرکردن دندان است؟

جواب این است که هر نشانه و علائمی، نیاز جدی به ترمیم ندارد. چنانچه پوسیدگی بسیار سطحی باشد، می‌توان با رعایت بهداشت و مسواک منظم، سرعت آن را متوقف کرد و در مواردی، به طور کامل پوسیدگی را حذف نمود. جرم‌های دندانی نیز نیازی به ترمیم ندارند و برای حذف آن‌ها، تنها کافی است با مراجعه به دندانپزشک، جرمگیری سطحی را انجام دهید.

یکی از علائمی که نشان می‌دهد دندان شما به ترمیم نیاز دارد، درد است. معمولا زمانی که تاج دندان آسیب ببینند و پوسیدگی به عصب دندان نزدیک شود، علائمی مانند درد را تجربه خواهید کرد. همچنین، در پوسیدگی‌های بین دندانی، ممکن است لثه ملتهب و دردناک شود و در زمان مسواک زدن، احساس درد تیزی داشته باشید.

سایر علائم پوسیدگی دندان :

  • وجود لکه زرد یا قهوه‌ای بر روی دندان که درد خاصی ندارد؛
  • درد در زمان غذا خوردن؛
  • درد در زمان خواب؛
  • وجود آبسه در لثه؛
  • شکستن دندان؛
  • درآمدن مواد دندانی که قبلا پر شده است؛
  • حساسیت به خوردن غذاهای بسیار داغ یا بسیار سرد.

برای اطمینان از وضعیت دندان‌های خود، بهتر است پس از مشاهده این علائم، به دندانپزشک مراجعه نمایید؛ چرا که تشخیص قطعی با دندانپزشک است.

روش‌های معاینه جهت ترمیم دندان پوسیده شده

روش‌های مختلفی برای معاینه و تشخیص دقیق نوع پوسیدگی دندان و عمق آن وجود دارد که هر کدام از آن‌ها، مزایا و معایبی نسبت به یکدیگر دارند. برخی از شناخته شده‌ترین روش‌های معاینه دندان عبارتند از:

عوامل خطرزا در پوسیدگی دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

معاینه ظاهری

برخی بر این باورند که هرگونه تغییر رنگ در دندان‌ها، نشانه پوسیدگی است و به ترمیم نیاز دارد؛ اما چنین نیست. دندانپزشک با استفاده از نوعی وسیله معاینه به نام اکسپلورر که از جنس فلز است، مینای دندان را کمی فشار می‌دهد. اگر دندان سالم باشد، در برابر فشار این وسیله، دردی ایجاد نمی‌شود. اما چنانچه دندان دچار پوسیدگی شده باشد و مینای آن نرم باشد، اکسپلورر به مینا می‌چسبد و ممکن است فرد احساس درد کند. این روش، یکی از روش‌های آسان تشخیص پوسیدگی است اما در صورتی که فشار اکسپلورر به دندان بیش از حد زیاد باشد، امکان آسیب به مینای دندان سالم وجود دارد. همچنین، اگر اکسپلورر آلوده به باکتری باشد، احتمال گسترش آلودگی و ایجاد پوسیدگی دندان وجود دارد.

استفاده از رنگ مخصوص برای تشخیص پوسیدگی دندان

نوعی رنگ مخصوص وجود دارد که زمانی که به روی دندان پوسیده ریخته شود، به آن می‌چسبد. استفاده از این روش، به دلیل در دسترس نبودن ماده رنگ مخصوص، چندان رایج نیست.

استفاده از اشعه ایکس

این روش یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای تشخیص پوسیدگی دندان به شمار می‌رود. اشعه ایکس می‌تواند تمام بافت‌های داخلی دندان اعم از مینا، عاج و ریشه را نشان دهد. یکی از معایب روش تصویربرداری با اشعه ایکس این است که تصاویر گرفته شده با این روش، فقط از یک منظر به دندان نگاه می‌کنند. در صورتی که پوسیدگی پشت ماده ترمیمی یا در قسمت بالای دندان وجود داشته باشد، و همچنین در زمانی که تصویر اصطلاحا اورلب شود، نمی‌توان تشخیص خوبی انجام داد.

استفاده از فلورسانس لیزر

با استفاده از فلورسانس لیزر، می‌توان حفره‌ها و شکاف‌های بالای دندان‌ها را به خوبی رصد کرد و آن‌ها را مورد بررسی قرار داد.

روش‌های ترمیم دندان پوسیده

به بازگرداندن عملکرد و شکل ظاهری دندان آسیب دیده با مواد ترمیم کنندۀ دندان، پرکردن دندان یا ترمیم دندان یا فیلینگ (filling) گفته می‌شود. خرابی ساختار دندان معمولاً در اثر پوسیدگی یا آسیب‌های خارجی بوجود می‌آید.

روش نخست: ترمیم مستقیم

در این روش ترمیم، در جلسه اول پوسیدگی دندان برداشته شده و دندان برای ترمیم آماده می‌شود. دندانپزشک گزینه‌های بسیار زیادی برای پر کردن و ترمیم دندان پوسیده دارد. برای نمونه گلاس یا رزین اینومر برای پر کردن قسمت‌های نزدیک ریشه و یا مناطقی که تحت فشار زیاد نیستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ترمیم مستقیم دندان به طور کلی در سه مرحله انجام می‌شود.
  • آماده کردن دندان برای قرار دادن مواد ترمیمی در آن
  • جایگذاری کردن مواد ترمیمی در داخل دندان.
  • فرم دادن و تست بلندی مواد قرار داده شده در داخل دندان

دومین روش: ترمیم غیر مستقیم

در روش ترمیم غیر مستقیم، در یک جلسه دندان تراش خورده، پوسیدگی خارج می‌شود بعد قالبی از دندان تهیه می‌کنند. ماده ترمیمی در لابراتوار ساخته می‌شود و در جلسه دیگری در دهان بیمار قرار می‌گیرد و به داخل دندان چسبیده می‌شود. مواد ترمیمی گاهی در تاج دندان قرار می‌گیرند و قسمتی از دندان را پر می‌کنند که فشار جویدن را تحمل می‌کند و باید از مواد مقاومتری استفاده شود. اما گاهی این مواد برای حفره‌های درونی دندان استفاده می‌شود و می‌توان فلز طلا، سرامیک و یا رزین را بکار برد.

فرآیند و مراحل پر کردن دندان

دندانپزشک در ابتدا دندان و ناحیه اطراف را برای ترمیم قسمت آسیب‌ دیده آماده و تراش می‌دهد. پوسیدگی یا آسیب‌دیدگی با لیزر یا هندپیس دندانپزشکی برداشته شده و جرم‌گیری این ناحیه برای پاک سازی از باکتری‌ها یا ذرات باقیمانده پیش از تکمیل ترمیم انجام می‌شود.

برای پر کردن دندان با کامپوزیت ابتدا می‌بایست دندان پوسیده را ایزوله نمود. ایزوله کردن دندان پوسیده در ترمیم با کامپوزیت به این دلیل بسیار مهم است که اجازه نمی‌دهد رطوبت درمان باندینگ را با اختلال مواجه کند. دندانپزشک در باندینگ لایه‌های چسب و سپس ماده کامپوزیت را روی دندان می‌زند و آن را با تابش نور مخصوص خشک و سفت می‌کند. این نوع درمان زیبایی خاص خود را به همراه دارد.

راه های ارتباطی با دکتر سید حمید رضویان 

ترمیم دندان شیری کودکان

جالب است بدانید که برخلاف باور عموم که تصور می‌کنند دندان‌های شیری به مراقبت یا ترمیم نیاز ندارند. گاهی اوقات لازم است که دندان شیری کودکان نیز ترمیم شود. چنانچه دندان شیری کودک شما زودتر از موعد بیفتد یا پوسیدگی شدیدی داشته باشد. می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در دهان و دندان‌های او شود. بدین منظور، بهتر است برای بررسی وضعیت دندان‌های کودک خود، از خدمات دندانپزشکی کودکان استفاده نمایید.

از آن جایی که دندان‌های شیری می‌توانند فضای لازم برای رشد دندان‌های دائمی کودکان را پر نمایند. مهم است که برای جلوگیری از نیاز به ارتودنسی در آینده، از روش‌هایی مانند فیلینگ دندان که با مواد کم ‏‎ضرری مانند کامپوزیت انجام می‌شود، استفاده کنید. با مراجعه منظم کودک به کلینیک دندانپزشکی و رعایت بهداشت روزانه، می‌توان تا حد زیادی، از بروز مشکلات و صرف هزینه‌های اضافی در آینده، جلوگیری نمود.


مطالب پیشنهادی :

دلایل ایجاد طعم تلخ در دهان

آشنایی با علائم عفونت غدد بزاقی

بررسی علل حساسیت و درد دندان بعد از پرکردن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *