آشنایی با آسیب یا تروما دندان

بررسی آسیب یا تروما دندان

تروما دندان همان آسیب رسیدن به محیط دهان و دندان است که در خود دندان، لثه یا محیط داخلی دهان احساس می شود. معمولا پس از وارد شدن یک ضربه به دندان ها، این عارضه شکل می گیرد. در این مطلب از سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان آسیب یا تروما دندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

تعریف تروما دندان

ترومای دندان همان آسیب خفیف یا شدید به دندان است که باعث ایجاد عوارض مختلفی خواهد شد. این عوارض ممکن است در ادامه شدیدتر و شدیدتر شوند و حتی باعث عفونت های مختلف شوند. اما به طور کلی تروما یکی از نادرترین عوارض دندانی است. زیرا فقط در صورت ضربه و وارد شدن نیروی خارجی ایجاد می شود. به طور کلی درمان تروما بهتر است در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود تا عوارض آن به کمترین میزان خود کاهش یابد. تروماهای دندانی انواع مختلفی دارند. راه درمان تروما دندان توسط پزشک تشخیص داده می شود و پس از بررسی های مختلف، معاینات متنوع و همچنین عکسبرداری های رادیوگرافی، بهترین درمان برای تروما صادر خواهد شد.

تروما دندان هم در بزرگسالان و هم در کودکان می تواند دیده شود. اما در کودکان می تواند با درد بیشتر و همچنین عوارض غیرقابل جبران تر مشاهده شود. علاوه بر این، کودکان معمولاً مشغول بازی، دچار تروماهای مختلف می شوند. زیرا آنها مشغول به کاری هستند که تمرکزی برای مراقبت دندان های خود ندارند. تروما دندان معمولاً غیر قابل پیش بینی است و یکباره اتفاق می افتد. این اتفاق ممکن است بر اثر یک ضربه خارجی توسط یک جسم یا افتادن فرد روی زمین و برخورد دندان به زمین رخ دهد. هرچه ضربه شدیدتر باشد، ترومای ایجاد شده با شدت بیشتری مشاهده خواهد شد. به تبع عوارضی که ترومای شدیدتر ایجاد می کند، بیشتر از یک ترومای خفیف است.

نکات مراقبتی برای شکستن یا افتادن لمینت دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

آسیب های متداول تروماتیک دندان :

  • دندان ناصاف و ساییده شده
  • دندانهای شکسته یا جابجا شده
  • آسیب‌های بافت نرم مانند بریدگی لثه یا قسمت داخلی گونه

دندان‌های ساییده رایج‌ترین نوع آسیب دندانی هستند. با گذشت زمان، ساییدگی می‌تواند دندان‌ها را در معرض خرد شدن یا شکستن قرار دهد.

دندان های شکسته بیشتر در اثر یک حادثه جدی یا ضربه به دهان ایجاد می شود. اگر دندان دائمی شل است، دیده می شود که روی سطح دندان ترک خورده است یا دندان شما کاملاً از جای خود خارج شده است، مهم است که بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید. شاید دندانهای کناری نیز ممکن است ضربه‌ای دیده باشند که شاید نتوانید آنها را ببینید.

صفحه اینستاگرام دکتر سید حمید رضویان بهترین دندانپزشک اصفهان

زمان درمان آسیب‌های دندانی

خونریزی غیرقابل کنترل یا درد شدید می‌تواند نیاز به مراجعه به دندانپزشکی و درمان دارد. در غیر این صورت، بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا بفهمید چه خدماتی برای مشکل ایجاد شده لازم است. اگر خونریزی یا درد ندارید، به راحتی می‌توانید مراجعه به دندانپزشک را به تعویق بیندازید. با این حال، دیر مراجعه کردن به دندانپزشک برای معاینه، ممکن است دندان ها را مستعد پوسیدگی یا عفونت دندان کند. بعلاوه، بسیاری از افراد وقتی دندان بریده، شکسته یا از دست رفته دارند کمتر اعتماد به نفس دارند، پس بهتر است بعد از بوجود آمدن این مشکلات به دندانپزشک مراجعه کنید.


مطالب پیشنهادی :

دلایل ایجاد میکرودنشیا

تاثیر اختلالات خوردن روی دندان ها

روش های درمان ریشه دندان‌ کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *