گرفتن بهترین نتیجه از درمان ارتودنسی

رعایت بهداشت دهان و دندان

مسواک زدن و استفاده از نخ دندان در حین ارتودنسی از نکات مهم و ضروری سیم کشی دندان‌ها است. نحوه صحیح پاک کردن بریس‌ها و همچنین استفاده از نخ دندان بدون گیرکردن به آرچ وایرها معمولا از نکاتی هستند که توسط متخصص ارتودنسی به بیماران آموزش داده می‌شوند.

در حالی‌که بهداشت دهان و دندان از مواردی است که باید هر روز رعایت شود اما مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی، استفاده مکرر از نخ‌دندان و دهان‌شویه و چکاپ وضعیت دندان‌ها حداقل ۲ بار در طول سال در دوران ارتودنسی از اهمیت فراوانی برخوردار هستند.

رعایت رژیم غذایی سالم

ساختار و موقعیت بریس‌ها در دهان طبیعتا موجب می‌شود بیمار در حین درمان با محدودیت‌های خوردن و آشامیدن مواجه شده و نتواند هر خوراکی را به ‌راحتی مصرف کند. در دوران درمان باید از مصرف خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های خیلی شیرین، سفت، جویدنی، اسیدی، آبنبات، آدامس ونوشابه‌های گازدار خودداری کرد. از آن‌جایی که مصرف خوراکی‌های ترد و سفت به بریس‌ها آسیب وارد می‌کنند، بنابراین بهتر است در صورت امکان در حین ارتودنسی از خوردن آن‌ها اجتناب کرد.

استفاده از محافظ دهان 

استفاده از محافظ دهان بهترین روش برای پیشگیری از شکستن بریس‌ها خصوصا در حین ورزش می‌باشد. با وجود این‌که بریس‌ها محکم و سفت هستند و به ‌منظور اصلاح و درمان نامرتبی دندان‌ها و همچنین بهبود لبخند استفاده می‌شوند اما در صورت عدم رعایت احتیاط ممکن است گاهی‌اوقات شکسته شوند.

شکستن بریس‌ها نه‌تنها با درد توام است بلکه موجب تاخیر در دوره درمان می‌شود. درچنین شرایطی بهتر است برای ترمیم بریس‌های شکسته در اسرع وقت به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد.

گفتگو با متخصص ارتودنسی

ارتباط خود را تحت هیچ شرایطی با متخصص ارتودنسی خود متوقف نکنید. اگر وجود بریس‌ها در دهان موجب ناراحتی و مشکل می‌شوند حتما به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. گاهی تنها با یک تنظیم ساده‌ی بریس‌ها می‌توان درد و مشکل پیش آمده را کاملا برطرف کرد.

لبخند را فراموش نکنید

لبخند زدن موجب تقویت عضلاتی می‌شود که کنترل دهان را به‌عهده دارند، به ترشح اندورفین‌های خوب و سالم کمک می‌کند و مهمتر از همه این‌که مانع گیرکردن لب‌ها به بریس‌ها می‌شود. رعایت نکات مهمی که اشاره شد موجب می‌شود بعد از اتمام درمان از لبخند خود لذت برده و با غرور کامل مرواریدهای سفید محبوس در دهان خود را به معرض نمایش بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *