نکات مهم جهت انجام موفق بلیچینگ در خانه

بررسی نکات مهم جهت انجام موفق بلیچینگ در خانه

بسیاری از افرادی که جهت بلیچینگ دندانهای خود مراجعه میکنند، روش بلیچینگ در منزل ( home bleaching ) را انتخاب میکنند، ولی بعد از مدتی بسیاری از توصیه‌های دندانپزشک خود را فراموش میکنند. در روش بلیچینگ در خانه همانطور که قبلا توضیح دادیم، دندانپزشک از دندانهای شما قالبگیری میکند و یک جفت تری متناسب با سایز دندانهای شما و مخصوص به شما ( custom trays) میسازد، و سپس ژلهای سفید کننده دندان را همراه با این تری‌ها به شما تحویل میدهد، که بسیاری از همکاران توضیحات جامعی را برای این درمان ارایه نمیکنند. در ادامه مطلب امروز سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان به بررسی نکات مهم جهت انجام موفق بلیچینگ در خانه خواهیم پرداخت.

مراحل سفید کردن دندان ها با تری‌ها و ژلهای سفید کننده

 1. ابتدا دندانهای خود را مسواک نموده و با نخ دندان ما بین دندانهای خود را تمیز کنید.
 2. نوک مخلوط کننده سرنگ را وصل کنید.
 3.  یک قطره ژل سفید کننده دندان را بر سطح داخل لبه بیرونی هر یک از حفره‌های قالب پلاستیکی دندانها ( تری‌ها ) بچکانید. بعد از چکاندن هر قطره آنرا با نوک سرنگ در حفره پخش کنید.
 4.  قالبهای محتوی ژل سفید کننده دندان را بروی دندانها بگذارید. دقت کنید که ژل از قالبها بیرون نزند و مطمئن شوید که قالبها بدرستی و کاملا بر روی سطح دندانها قرار گیرد. «پس از قرار دادن قالب بر روی دندانها، حبابهایی در ژل سفید کننده مشاهده می نمایید، که خود بخشی از روند سفید نمودن دندانهاست»
 5.  ژل اضافی بیرون زده از قالب را بوسیله انگشت یا مسواک خشک پاک کنید. سفید شدن لثه، در این مرحله طبیعی است و ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد و این خود علامت زیاد گذاشتن مواد سفید کننده دندان است که باید در دفعات بعد کمتر استفاده کنید.
 6.  قالبها را به مدت ۱۵ دقیقه بر روی دندانهای خود نگه دارید. ( استفاده بیش از ۱۵ دقیقه تاثیری نخواهد داشت. )
 7.  بعد از هر کاربرد، قالبها را از دهان خارج کرده و با آب و مسواک دندانها و لثه‌های خود را بشویید. قالبها را با آب سرد بشویید و کاملا از ژل پاک کنید، سپس در یک جعبه در محیطی خشک و خنک نگهداری کنید.
 8.  برای کسب بهترین نتیجه، از ژل سفید کننده در دو نوبت یکی در ابتدای روز و دیگری در انتهای شب قبل از خواب استفاده نمایید.

 بیشتر مطالعه کنید : آنچه باید از بلیچینگ دندان بدانید

عادتهای خوب برای حفظ سلامت دندان ها | بهترین دندانپزشک اصفهان | دکتر سید حمید رضویان

نکات مهم برایاستفاده از ژل سفیدکننده دندان در منزل

 • اگر در بخشی از قالب پلاستیکی ( تری ) مخصوص خود، رنگ تیره مشاهده کردید، نرمال است. علت آن اکسیداسیون سطح آمالگام دندانهای پر شده است.
 • سطوح دندانهای نزدیک به لثه دیرتر از سطوح جونده یا لبه دندانها سفید خواهد شد.
 • حساس شدن دندانها به سرما، امری طبیعی است. اگر این حساسیت بیش از حد ملایم و در حدود اذیت کننده بود، با ما تماس بگیرید.
 • ممکن است بدون مشخص شدن ناحیه‌ای خاص، دندانها، لثه، زبان، لب و یا گلو حساس شود. این حساسیت معمولا با قطع یک تا سه روزه استفاده از ژل سفید کننده دندان قطع میشود.

اقدامات پس از رفع حساسیت

 • اگر مشکل ،تحریک لثه هاست، یا قالب پلاستیکی بیش از حد معمول به لثه‌ها فشار میاورد. یا شما بیش از اندازه از ژل روی حفره‌ها میچکانید. اگر مشکل فشار قالب است، از دندانپزشک خود کمک بگیرید. و در غیر این صورت از ژل سفید کننده کمتری استفاده کنید.
 • اگر حساسیت دندان در حین بلیچینگ در منزل ( home bleaching) ، اتفاق افتاد، سعی نمایید مصرف ژل را به یک روز در میان و یا حتی دو روز در میان کاهش دهید.
 • اگر حساسیت ادامه یافت از ژلهای ضد حساسیت موجود در بازار، با نظر ما استفاده کنید. (NSF)
 • چنانچه باز هم حساسیت ادامه یافت استفاده از ژل را قطع کنید و با پزشک تماس بگیرید.

بعد از کامل شدن روند بلیچینگ، دندانهای شما ممکن است قدری سفیدتر از حد معمول به نظر آید. ولی پس از دو هفته از زمان پایان بلیچینگ، دندانها رنگ نهایی خود را خواهند داشت.

راه های ارتباطی با دکتر سید حمید رضویان 

در حین سفید کردن دندان‌ها ایننکات را رعایت کنید

 • در طول درمان، مصرف توتون، دخانیات، چای، قهوه و نوشیدنیهای تیره رنگ حاوی کولا را کاهش دهید. زیرا این مواد ممکن است در روند سفید کردن دندانها تاثیر منفی گذاشته و حتی مجددا آنها را تیره نماید.
 • بهداشت دهان را در طول دوره سفید کردن دندانها کاملا رعایت نمایید.
 • فاصله زمانی بین نوبتهای استفاده از ژل سفید کننده دندان حداقل بیش از یک ساعت باشد.
 • کنترااندیکاسیونها (کارهایی که نباید حین استفاده از ژل سفید کننده دندان انجام داد)
 • به هیچ عنوان در هنگام بارداری، شیر دادن، بیماران قلبی حاد، بیماران دیابتی، بیماران دارای دندانهای حساس و افراد زیر ۱۶ سال نباید از ژل سفید کننده استفاده کنند.
 • هرگز قالب پلاستیکی دندانها را از ژل لبریز نکنید.
 • از تناول خوراکها، میوه ها و نوشیدنیهای حاوی سیتریک اسید در طول درمان خودداری کنید.
 • سرنگهای حاوی ژل سفید کننده را در محل خشک و خنک نگهداری نموده و هرگز آنها را در یخچال یا فریزر قرار ندهید.
 • در طول زمان بکارگیری و استفاده از ژل سفید کننده بر روی دندانها در دهان، از خوردن، آشامیدن و یا کشیدن سیگار خودداری نمایید.

بهترین نتیجه در بلیچینگ خانگی ( home bleaching) در حداقل زمان ۲ هفته تمام میباشد. بشرطی که نوبت زمانهای استفاده منظم بوده و قطع نگردد. اما استفاده بیش از دو بار در روز یا مدت زمان طولانی تر از یک ساعت در هر بارمنجر به تسریع در نتیجه گیری نخواهد شد.


مطالب پیشنهادی :

روش های حفظ بهداشت دندانها به صورت طبیعی

مراحل انجام جراحی کشیدن دندان عقل

دلایل و نحوه کشیدن دندان عقل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *