موارد انجام عصب کشی دندان کودک

بررسی موارد انجام عصب کشی دندان کودک

درمان ریشه (Endodontic) یا به اصطلاح عامیانه عصب کشی که به اختصار به آن اندو (ENDO) هم می‌گویند. در واقع راه درمانیست که مربوط به درون دندان می‌باشد.برای تشخیص قسمت‌های مختلف دندان حتماً مطلب مربوط به آناتومی دندان را بخوانید. در این مطلب از سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان موارد انجام عصب کشی دندان کودک را مورد بررسی قرار می دهیم.

اکثر افراد وقتی اسم عصب کشی را میشوند توی ذهن آن ها کشیدن یا کشتن ظاهر می شوند و به همین علت کمی این درمان را برای آن ها ترسناک می کند. اما شما با آشنایی بیشتر با درمان، میفهمید دلیلی برای ترسیدن وجود ندارد و اسم اصلی این درمان، درمان ریشه است.بسیاری افرادی زمانی که عفونت پالپ دندان دچار میشوند، به پیش دندانپزشک مراجعه می کنند و در آن زمان احساس درد میکنند و می خواهند از درد رهایی پیدا کنند.

روش های عصب کشی دندان کودکان

معمولا دندان‌های شیری را به دو روش می‌توان عصب کشی نمود:

پالپوتومی (Pulpotomy):

در افرادی که فقط سطح دندان آن‌ها پوسیده شده اصطلاحاً گفته می‌شود عصب کشی پالپوتومی نیاز است. در این روش فقط بافت پالپی تاج دندان خارج می‌گردد.

پالپکتومی (Pulpectomy):

زمانی که کل ساختار دندان دچار پوسیدگی و عفونت شود دندان‌پزشک مجبور است از روش پالپکتومی استفاده نماید. در این حالت تمام عصب سطح و ریشه دندان خارج شده و می‌توان از مواد پرکننده و روکش برای ترمیم دندان کودک بهره برد.

مراحل انجام عصب کشی دندان در کودکی

 • اولین مرحله‌ای که برای عصب کشی دندان در کودکی باید انجام گیرد، مانند بزرگ‌سالان عکس‌برداری رادیولوژی است.
 • بعد از بررسی رادیولوژی، دندان‌پزشک تشخیص می‌دهد سطح پوسیدگی تا چه حد است.
 • با بی‌حس کردن دندان کودک قسمت‌های پوسیده دندان باید برداشته شود.
 • اگر این پوسیدگی در حد تاج دندان باشد، عصب تاج دندان برداشته شده و دندان‌پزشک درون دندان را با خمیری مخصوص پر می‌کند. در نهایت دندان کودک ترمیم شده و روکش می‌شود.
 • زمانی که پوسیدگی دندان به صورت عمقی پیشرفت کرده باشد، التهاب دندان بالا رفته و ریشه آن نیز درگیر می‌شود. در این صورت متخصص مجبور است با روش‌های خاص عصب ریشه را نیز برداشته و دندان را ترمیم کند.
 • در اغلب اوقات دندان کودکان در یک جلسه ترمیم می‌شود. اما اگر التهاب وجود داشته باشد ممکن است تا چند جلسه نیز برای کودک نیاز باشد. زیرا کودک باید با مصرف دارو ابتدا عفونت را رفع کرده و سپس برای عصب‌کشی اقدام نماید.

درمان ریشه دندان یا عصب کشی | بهترین دندانپزشک اصفهان

میزان درد عصب کشی دندان در کودک

در درجه اول باید بدانید عصب کشی دندان کودکان پیچیدگی‌های عصب کشی دندان بزرگ‌سالان را ندارد. به همین دلیل کودک هیچ دردی را از شروع مرحله بی‌حسی و حتی بعد از آن حس نمی‌کند. مگر اینکه میزان این پوسیدگی به حدی شدید باشد که قسمت‌های درونی دندان با عفونت و التهاب دست‌وپنجه نرم کنند. در برخی موارد نیز کودک به دلیل ترس زیاد از دندانپزشکی، دچار اضطراب شده و با توهم درد روبه‌رو می‌شود. با توجه به همه این موارد اگر شرایطی ایجاد گردد که سن کودک خیلی کم باشد یا اینکه فرد به هیچ نحوی حاضر به همکاری نباشد و با حرکات شدید مانع انجام کار دندان‌پزشک شود، احتمال دارد که نیاز به بی‌هوشی باشد. البته که این مورد به دلیل عوارض موجود به‌ندرت اتفاق می‌افتد.

صفحه اینستاگرام دکتر سید حمید رضویان بهترین دندانپزشک اصفهان

موارد نیاز به عصب کشی دندان کودک

معمولا تا زمانی که کودک از شدت درد به خود نپیچد، والدین برای مراجعه به دندان‌پزشک اقدام نمی‌کنند. گاهی این درد شدید حکایت از این دارد که کار از کار گذشته است. اما اگر با مشاهده علائم اولیه برای چکاب به دندان‌پزشک مراجعه کنید شاید بتوان به راحتی و با هزینه کمتر مشکل را برطرف کرده و جلوی پیشرفت را گرفت:

 • تماس دندان با سرما و گرما باعث واکنش کودک می‌شود.
 • آبسه دندان و لثه
 • عفونت و پوسیدگی دندان
 • مشاهده التهاب و قرمزی اطراف دندان
 • شکستگی که پالپ دندان را نیز شامل شود
 • پوسیدگی‌های عمیقی که توسط رادیولوژی تشخیص داده شود به عصب رسیده است.
 • درد شبانه یا حتی در طول روز هنگام جویدن غذا
 • شل شدن و احساس لق شدن در دندان‌های آسیب دیده

ضرورت توجه به عصب کشی دندان کودکان

عصب کشی دندان کودکان در برخی موارد حتی از بزرگ‌سالان نیز ضروری‌تر است. زمانی که دندان شیری کودک می‌افتد، فاصله زمانی معقولی برای رشد دندان دائمی وجود دارد. اگر به دلیل پوسیدگی زودتر از زمان مقرر، دندان شیری کنده شود؛ سایر دندان‌ها تلاش می‌کنند جای دندان خالی را پر کنند. با این تفاسیر فضای کافی برای رشد دندان دائمی وجود نخواهد داشت و فرم کلی فک و دندان کودک از حالت طبیعی و نرمال خارج می‌گردد.

در برخی موارد که به هر دلیلی این اتفاق رخ می‌دهد، بجای دندان شیری کنده شده باید از مواد پرکننده استفاده نمود. وگرنه احتمال نیاز به ارتودنسی در دوران بزرگ‌سالی افزایش پیدا خواهد کرد. خالی ماندن جای دندان شیری همین‌طور ممکن است باعث اختلال جویدن و غذا خوردن در کودکان گردد. به علاوه که برخی از بچه‌ها در این سن روی ظاهر خود نیز حساس بوده و شاید دچار کاهش اعتماد به نفس در مورد ظاهر خود شوند.


مطالب پیشنهادی :

کاربرد انواع بروساژ دندان

انتخاب مسواک و خمیردندان مخصوص کامپوزیت دندان

نکاتی درمورد کف بندی دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *