درمان لثه بدون عمل جراحی(قسمت اول)

درمان لثه تحلیل رفته با/بدون جراحی

مشکل تحلیل لثه، فرآیندی است که در طی آن حدود لثه‌هایی که دندان را احاطه کرده‌اند، تحلیل رفته یا عقب می‌کشد و منجر به نمایان شدن بخش بیشتری از دندان یا ریشه‌ی دندان می‌شود. هنگامیکه این عارضه اتفاق می‌افتد، فضای ایجاد شده بین دندان‌ها و خط لثه، به سادگی به محل تجمع باکتری‌های بیماری‌زا تبدیل خواهد شد. بنابراین اگر این مشکل بدون درمان باقی بماند، بافت پوشش ‌دهنده و ساختار دندان‌ها به شدت آسیب خواهند دید و نهایتاً به لقی دندان و افتادن آن‌ها منجر خواهد شد.

تحلیل لثه، یک مشکل شایع دهانی است. از آنجایی که این مشکل به تدریج روی می‌دهد، بسیاری از افراد از ابتلای به آن آگاه نیستند. اولین نشانه‌های این عارضه، حساسیت دندان و یا بزرگتر از حد طبیعی جلوه کردن آن است. معمولاً یک فرورفتگی نیز کنار خط لثه احساس می‌شود.

چرا لثه‌ها تحلیل می‌روند؟

بیماری‌های واقع در اطراف دندان‌ها. عفونت‌های باکتریایی می‌توانند بافت لثه‌ و پوشش استخوانی که دندان‌های شما را در جای خود نگه داشته است را از بین ببرند. بیماری‌های لثه عمده‌ترین علت بروز مشکل تحلیل لثه‌ها هستند.

ژن‌های بیماران. برخی از افراد بیشتر مستعد بیماری‌های لثه هستند. در واقع، مطالعات نشان می‌دهند که در حدود ۳۰ درصد از مردم، فارغ از اینکه چگونه از دندان‌های خود مراقبت می‌کنند، مستعد بیماری‌های لثه هستند.

مسواک زدن‌های تهاجمی. اگر شما دندان‌های خود را بسیار محکم و به روشی غلط مسواک بزنید، این عمل باعث فرسودگی مینای دندان و تحلیل لثه‌های شما خواهد شد.

مراقبت نامناسب از دندان‌ها. مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و شستشوی دهان با دهانشویه‌های ضد باکتری برای مراقبت از دندان‌ها بسیار ضروریست. در صورتیکه این امور تا حد لازم انجام نشوند، عرصه برای تبدیل پلاک‌ها به جرم مهیا می‌شود. (جرم ماده‌ای سخت است که بین دندان‌ها ایجاد می‌شود و تنها از طریق پاکسازی حرفه‌ای دندان‌ها قابل زدودن است. این ماده می‌تواند باعث بروز مشکل تحلیل لثه‌ها شود.)

استفاده از دخانیات. افراد مصرف‌کننده‌ی دخانیات بیشتر در معرض ایجاد پلاک‌های چسبنده بر روی دندان‌هایشان قرار دارند. پاکسازی این پلاک‌ها بسیار دشوار است و می‌تواند به تحلیل لثه‌ها منجر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *