تاثیر اختلالات خوردن روی دندان ها

بررسی تاثیر اختلالات خوردن روی دندان ها

اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی، پرخوری عصبی و اختلال پرخوری همگی اثرات منفی روی دهان دارند، علائم آنها می توانند از خفیف تا شدید متغیر باشند و متخصصان دندانپزشکی اغلب جزء نخستین افرادی هستند که علائم قرمز احتمالی را شناسایی می کنند. در این مطلب از سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان تاثیر اختلالات خوردن روی دندان ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

مطالعات متعدد نشان داده اند که اختلالات خوردن می توانند روی سلامت دهان و دندان ها تأثیر بگذارند. به همین علت است که بنیاد سلامت دهان از هفته آگاهی از اختلالات خوردن حمایت می کند.

در این مقاله به بررسی علائم اصلی هر یک از این شرایط خواهیم پرداخت، چگونه می توانند روی سلامت دهان شما تأثیر بگذارند، و اینکه تیم دندانپزشکی شما چگونه می تواند به شما کمک کند.

بی اشتهایی عصبی

افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی مصرف غذا و نوشیدنی های خود را محدود می کنند و از افزایش وزن خود هراس دارند. بسیاری از افراد مبتلا به بی اشتهایی، ارزش خود را به کالری دریافتی خود نسبت می دهند و خود را به خاطر خوردن زیاد یا خوردن “انواع نادرست” غذاها تنبیه می کنند.

اختلال بولیمیا

پرخوری عصبی یک اختلال پرخوری است و بر اساس الگوهای پاکسازی- پرخوری که فرد از آن رنج می برد تشخیص داده می شود. برای برآورده کردن معیارهای تشخیص بولیمیا، باید برای مدت طولانی و به طور منظم پرخوری (دریافت مقدار بیش از حد کالری در یک جلسه) و پاکسازی (دفع غذا/ کالری ها از طریق ورزش زیاد، مصرف ملین یا مجبور کردن خود به استفراغ کردن) انجام دهید.

اختلال پرخوری

افراد پرخور قبلاً به عنوان معتادان به غذا دسته بندی می شدند، گرچه ما اکنون درک بیشتری از این وضعیت داریم. افرادی که پرخوری می کنند اغلب مقادیر زیادی غذا و یا نوشیدنی می خورند بدون اینکه احساس کنند کنترل کاری که انجام می دهند را دارند، افرادی که پرخوری می کنند این پرخوری ها را می توانند با خرید غذاهای “مخصوص” برای زیاده روی کردن در مصرف آنها، از قبل برنامه ریزی کنند، یا اینکه می توانند به صورت خودجوش این کار را انجام دهند.

علل دندان درد صبحگاهی چیست؟ | بهترین دندانپزشک اصفهان

اثرات اختلالات خوردن روی سلامت دهان

همه این اختلالات خوردن روی سلامتی افراد تأثیر می گذارند، و تأثیرات منفی روی بدن مبتلایان دارند و باید به عنوان یک بیماری جدی با آنها برخورد شود. اثرات منفی احتمالی کمبود ویتامین و مواد مغذی می توانند باعث از کار افتادن بدن و عدم عملکرد صحیح آن شود و در دهان نیز منعکس می شود. علائم دهانی اختلالات خوردن که آشکار می شوند عبارتند از:

  • فرسایش مینای دندان
  • دهان خشک
  • بزرگ شدن غدد بزاقی
  • لب های ترک خورده/ خشک
  • زخم های دهان
  • پوسیدگی دندان
  • دندان های حساس
  • کبودی و/ یا آسیب به دهان
  • افرادی که از طریق استفراغ پاکسازی می کنند، می توانند مینای دندان های خود را از طریق تماس زیاد با اسید معده نیز فرسوده کنند.

صفحه اینستاگرام دکتر سید حمید رضویان بهترین دندانپزشک اصفهان

کمک تیم دندانپزشکی  به تشخیص اختلالات خوردن

دندانپزشکان و دستیاران آنها برای تشخیص علائم هشدار دهنده اولیه اختلالات خوردن در موقعیت خوبی قرار دارند. آنها در طول معاینه دندانپزشکی شما، بافت های سخت و نرم دهان را بررسی می کنند و به دنبال نشانه هایی از فرسایش دندان و آسیب های احتمالی به دهان می گردند که ممکن است با فشار دادن اشیا به داخل دهان برای استفراغ ایجاد شوند.

علاوه بر فرسایش دندان ها از طریق اسید معده، آنها همچنین قادر خواهند بود مواردی مانند پوسیدگی دندان ناشی از مصرف بیش از حد قند و علائم کمبود مواد مغذی را تشخیص دهند. آنها اگر از طریق علائم بالینی که در دهان شما مشاهده می کنند مشکوک باشند که ممکن است شما از یک اختلال خوردن رنج ببرید، با آرامش با شما صحبت می کنند و در صورت نیاز در مورد تجویز خمیر دندان یا وارنیش با فلوراید بالا برای محافظت از دندان های شما در برابر پوسیدگی صحبت می کنند.

هرچه بتوانید با تیم دندانپزشکی خود صادق تر باشید، آنها بهتر می توانند به شما کمک کنند. تیم دندانپزشکی شما می تواند به شما کمک کند و شما را در مورد علائمی که دارید قضاوت نمی کند.


مطالب پیشنهادی :

عوامل ایجاد زردی یا لکه در روکش دندان

نکاتی برای قبل و بعد از جراحی لیفت سینوس

دلایل ایجاد میکرودنشیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *