انتخاب مسواک و خمیردندان مخصوص کامپوزیت دندان

بررسی انتخاب مسواک و خمیردندان مخصوص کامپوزیت دندان

هر کار زیبایی مزایا و معایب خاص خودش را دارد. زمانی که از کامپوزیت دندان برای اصلاح طرح لبخند خود استفاده می‌کنید، باید به این مطلب واقف باشید لازم است بیش‌ازپیش بهداشت را رعایت کرده و از دندان‌هایتان مراقبت نمایید. در این مطلب از سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان انتخاب مسواک و خمیردندان مخصوص کامپوزیت دندان را مورد بررسی قرار می دهیم. برخی از خمیردندان‌ها حاوی مواد شیمیایی هستند که به کامپوزیت صدمه زده و عمر آن را کم می‌کند. همین‌طور مسواکی که برای کامپوزیت مورد استفاده قرار می‌گیرد باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد تا آسیبی به روکش‌ها وارد نکند.

ویژگی‌های خمیردندان مناسب کامپوزیت دندان

زمانی که برای خرید خمیر دندان مناسب کامپوزیت اقدام می‌کنید، لازم است ویژگی‌های زیر را در نظر بگیرید:

مواد ساینده در خمیردندان وجود نداشته باشد:

برخی از تولیدکنندگان خمیردندان ترجیح می‌دهند، برای از بین بردن بهتر جرم‌های دندان از مواد ساینده در ترکیبات خود بهره ببرند. این مواد ساینده حتی برای دندان‌های طبیعی نیز، زیاد توصیه نمی‌شود. زیرا به‌تدریج به بافتهای زیرین مینای دندان نفوذ می‌کند و استحکام دندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. حال تصور کنید در مورد کامپوزیت که مقاومت کمتری از دندان دارد چه تاثیری می‌تواند داشته باشد.

خمیر دندان عاری از ترکیبات پراکسید هیدروژن باشد:

پراکسید هیدروژن بکار رفته در خمیردندان، وظیفه سفید کردن دندان‌ها را به عهده دارد. این در حالی است که روکش‌های کامپوزیت به اندازه کافی سفید و شفاف هستند و این ماده نه‌تنها منفعتی برای آن ندارد بلکه می‌تواند آسیب‌رسان نیز باشد.

خمیردندان پولیش دار گزینه خوبی برای کامپوزیت نیست:

این خمیردندان‌ها که وظیفه جرم‌زدایی و سفید کردن بیشتر دندان را دارند، بعد از استفاده مداوم می‌توانند سطوح کامپوزیت دندان را خش‌دار کرده و از زیبایی و براقیت آن بکاهند. کسی که دندان‌های خود را کامپوزیت می‌کند، در دوره‌های چکاب پزشکی می‌تواند از دندان‌پزشک خود بخواهد با روش صحیح این روکش‌ها را پولیش کند.

خمیردندان‌های حاوی مواد ضد حساسیت، بهترین گزینه برای کامپوزیت هستند:

در فرمولاسیون خمیردندان‌های ضد حساسیت از ترکیباتی استفاده شده که واکنش دندان و لثه را نسبت به مواد محرک خارجی کم کند. در مورد کامپوزیت که حساسیت بیشتری از خود نشان می‌دهد، استفاده از این خمیر دندان توسط متخصص توصیه می‌شود تا دوام و زیبایی روکش ونیر را بهبود بخشد.

خمیردندان ژله‌ای خطری برای کامپوزیت ندارد:

این نوع خمیردندان‌ها معمولا فاقد هرگونه مواد ساینده، پولیش یا سفید کننده هستند و می‌توانند تنوع خوبی برای خمیردندان‌های مصرفی باشند.

آموزش بهترین روش مسواک زدن دندان | بهترین دندانپزشک اصفهان

فلوراید موجود در خمیردندان برای کامپوزیت مفید است:

فلوراید که ماده معدنی برای جلوگیری از تجمع باکتری‌ها و پوسیدگی دندان است، یکی از بهترین ماده‌های شیمیایی بکار رفته در خمیر دندان محسوب می‌شود. زمانی که دندان‌هایتان را کامپوزیت دندان می‌کنید، جلوگیری از پوسیده شدن دندان اهمیت دو چندانی پیدا می‌کند. بنابراین با مصرف خمیردندان‌های حاوی فلوراید می‌تواند روند پوسیده شدن دندان‌ها را کند کرده یا حتی متوقف نمایید.

در مورد انتخاب مناسب‌ترین خمیردندان برای کامپوزیت حتما از دندان‌پزشک خود بخواهید مارک‌های معتبر و آزموده شده را به شما معرفی کند. بهترین برندهای شناخته شده موجود؛ خمیردندان‌های مریدنت، سنسوداین و کلگیت هستند.

صفحه اینستاگرام دکتر سید حمید رضویان بهترین دندانپزشک اصفهان

انتخاب مسواک مناسب برای کامپوزیت

هر چند که اهمیت مسواک زدن بر هیچ‌کس پوشیده نیست، اما بعد از کامپوزیت دندان باید بیشتر از قبل از آن استفاده نمود. زیرا باید جلوی تجمع مواد غذایی و رشد باکتری در اطراف روکش‌های کامپوزیت گرفته شود تا مبادا دندان‌ها درگیر عفونت و پوسیدگی شده و نیاز به روت کانال پیدا کنند.

تار مسواک باید نرم باشد:

مسواک‌های زبر به مرور زمان روی روکش‌ها خط می‌اندازند و سطح آن‌ها را با سایش روبه‌رو می‌کنند. و چون دفعات مسواک زدن شما در روز، بعد از کامپوزیت بیشتر می‌شود مسواک مورد استفاده حتما باید نرم باشد. شما باید از هر چیزی که احتمال آسیب به بافت کامپوزیت را افزایش می‌دهد دوری کنید تا دوام و زیبایی ظاهری این روکش‌ها حفظ شود.

مسواک برقی برای کامپوزیت ضرر ندارد:

عده‌ای گمان می‌کنند مسواک برقی به ونیر کامپوزیت آسیب می‌رساند و به خاطر لرزشی که دارد می‌تواند روکش‌ها را از دندان جدا کند. اما باید بدانید شدت این لرزش به‌اندازه‌ای نیست که بتواند روی پیوند روکش و دندان تاثیر بگذارد. بعلاوه مسواک‌های برقی معمولا نرم‌تر از مسواک‌های معمولی هستند. سرعت و شدت چرخش این مسواک‌ها می‌تواند بهتر جرم‌ها و رسوبات روی دندان را پاک‌سازی نماید.

ضرورت استفاده از مسواک و خمیر دندان مناسب کامپوزیت دندان

سطح کامپوزیت حساسیت بیشتری از دندان دارد و این روکش‌ها به‌راحتی صدمه دیده و خراشیده می‌شوند. با توجه به اینکه تمام لطف و زیبایی روکش به یکدست بودن و براقیت آن است؛ هرگونه خط و خش حتی در حد میکروسکپی به مرور زمان از زیبای آن می‌کاهد.


مطالب پیشنهادی :

مزایا و معایب انجام بریج دندانی

نکاتی درمورد عصب‌کشی دندان جلو

کاربرد انواع بروساژ دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *