الاینر شفاف در ارتودنسی دندان

نحوه استفاده از الاینر شفاف در ارتودنسی دندان

ابتدا از دندانها قالب گیری می شود. و سپس بر اساس وضعیت دندانهایتان، تعدادی الاینر برایتان ساخته می شود. در این مقاله از سایت دکتر سید حمید رضویان متخصص دندانپزشک اصفهان الاینر شفاف در ارتودنسی دندان را مورد بررسی قرار می دهیم.

توجه داشته باشید در هر مرحله از درمان تعدادی الاینر به شما داده می شود که در فواصل مشخصی مثلاً (هر دو هفته یک بار) باید قبلی را با الاینر شماره بعد عوض کنید چون هر الاینر برای مرحله مشخصی از حرکت دندان ها طراحی شده است و پس از رسیدن به آن مرحله باید الاینر مرحله بعد استفاده شود تا حرکت بعدی انجام شود.

آشنایی با فواید و مزیتهای ارتودنسی نامرئی با الاینر شفاف

الاینر شفاف درمان نسبتاً جدیدی در ارتودنسی است که به سرعت جای خود را در بین متقاضیان درمان ارتودنسی باز کرده است. علت آن مزیت‌های این وسیله ارتودنسی بر سایر روش های درمان ارتودنسی است:

زیبایی لبخند و دندان ها خراب نمی شود. هنگامی که از الاینر استفاده می کنید کسی که شما را می بیند به راحتی متوجه درمان ارتودنسی شما نمی شود چون این پلاک کاملا شفاف است.
تمیز کردن الاینر راحت تر از براکت است چون برای تمیز کردن آن کافی است الاینر را از دهان در بیاورید و زیر شیر آب بگیرید و آن را با مسواک تمیز کنید.
دندان هایتان را همانند گذشته به راحتی مسواک می‌زنید اما در مورد براکت ها، تمیز کردن دهان سخت‌تر است و باید مراقب فواصل بین براکت و سیم و دندانها باشید.
اگر برنامه مهمی در پیش دارید که برایتان مهم است راحت بتوانید صحبت کنید، می توانید الاینر را موقتاً از دهان در بیاورید و با آسودگی خاطر با دیگران معاشرت کنید.
هیچ محدودیتی در غذا خوردنتان ایجاد نمی‌شود چون هنگام غذا خوردن باید پلاک را از دهان در بیاورید. در حالی که با براکت محدودیت‌های زیادی در غذاهایی که می توانید بخورید ایجاد می شود تا براکت آسیب نبیند.

انواع ارتودنسی نامرئی | بهترین دندانپزشک اصفهان

نکات مراقبت از الاینر شفاف

خوشبختانه استفاده از الاینر ارتودنسی پیچیدگی خاصی ندارد. فقط باید همیشه الاینر را تمیز کنید. در مراقبت از الاینر نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • حتماً هنگام صرف غذا یا هر چیزی به جز آب باید پلاک را از دهان در بیاورید.
  • الاینر را طبق دستور دندانپزشک استفاده کنید. معمولا از شما خواسته می شود حتماً روزی ۲۲ ساعت آن را در دهانتان بگذارید.
  • هنگام مسواک زدن باید الاینر را در بیاورید و آن را با جداگانه مسواک تمیز کنید. هر بار هم که می خواهید آن را دوباره در دهان بگذارید ابتدا آن را بشویید.
  • در زمانی که پلاک در دهانتان قرار دارد نباید هیچ نوشیدنی به جز آب بخورید. چون هر چیز دیگری باعث تغییر رنگ آن می شود. و شفافیت و زیبایی خود را از دست می دهد.
  • هر بار که الاینر را نمی خواهید استفاده کنید، حتماً آن را در جعبه مخصوصی قرار دهید تا هم از گم شدن یا زیر دست و پا ماندن آن جلوگیری شود و هم خراب نشود و همیشه همراهتان باشد.
  • یادتان باشد الاینر یک پلاک پلاستیکی است و هرگز نباید آن را در معرض حرارت قرار دهید. بنابراین زیر آب داغ آن را نشوید، در آب جوش نیندازید و در کنار منابع حرارتی مانند بخاری یا شوفاژ قرار ندهید. الاینر در معرض حرارت خراب می‌شود و کارایی خود را از دست می دهد.
  • برای تمیز کردن الاینر از متخصص دندانپزشک بپرسید با چه شوینده ای این کار را باید انجام دهید. معمولا گفته‌ می‌شود خمیر دندان به دلیل مواد ساینده ای که دارد برای تمیز کردن الاینر مناسب نیست و باعث کدر شدن آن می شود. به جای آن از مایع دستشویی و یا شوینده دندان مصنوعی میتوان استفاده کرد.

صفحه اینستاگرام دکتر سید حمید رضویان بهترین دندانپزشک اصفهان

آیا درمان با الاینر شفاف درد دارد؟

مکانیسم عملکرد این پلاک ارتودنسی همانند براکت از طریق اعمال نیرو به دندان‌ها است. بنابراین به دلیل فشاری که باید به دندان‌ها وارد کند ممکن است در روزهای اول کمی درد یا اذیت داشته باشد. اما خیلی زود به این فشار عادت می کنید. و درد آن برطرف می شود. در روزهای اول الاینر میتوانید با مسکن درد را آرام کنید.

 


مطالب پیشنهادی :

درمان علل التهاب لثه

مراحل روکش کردن دندان

انواع پیوند لثه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *